Sonnentor Organic Mung Bean Sprout Seeds, 120 g

Ready, set, grow!

CHF 3.20

(CHF 26.67 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 120 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 14 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 54.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Germination time: 4-5 days
  • Ideal for Asian cuisine
  • For salads, soups & stir-fries

Frequently bought together with Sonnentor Organic Fenugreek Sprouts, 120 g

Sonnentor Organic Mung Bean Sprout Seeds, 120 g CHF 3.20 (CHF 26.67 / kg)
Sonnentor Organic Fenugreek Sprouts, 120 g CHF 3.20 (CHF 26.67 / kg)
Total price: CHF 6.40
Description

A classic for Asian cuisine! Mung bean sprouts contain protein, carbohydrates, vitamin A, potassium and phosphorus. An absolute must in the modern kitchen, they are delicious in salads, soups and stir-fries.

Tip:

  • Soaking time: 12 hours, germination time: 4-5 days, germination container: germination glass
  • The sprouts should be stored in the refrigerator after germination and should be eaten as soon as possible, otherwise, they will become bitter and tough.
Length of germination: 4 to 6 days
Item no.: XPI-ST-001138
Content: 120 g
EAN: 9004145001138
Manufacturer No.: 1138
Characteristics: Vegan
Available as: pre-measured seed portions
Ingredients

Mung Beans[1]

  1. Organic
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1285 / 307 kJ / kcal
Fat 1,2 g
  from Saturated fatty acids 0,26 g
Carbohydrates 41,5 g
  from Sugar 2,71 g
Protein 23,1 g
Salt 0,02 g
Legal information
Manufacturer: Sonnentor, Sprögnitz 10, 3910, Zwettl, Austria, www.sonnentor.com/de-at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sonnentor Organic Mung Bean Sprout Seeds