Kokopelli Organic Spinach ‘Matador Viking’, 10 g

Spinacia oleracea

CHF 3.43 CHF 3.80 -10%

(CHF 343.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 g

Only 5 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 54.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Moderate water requirements
  • Forms dense rosettes of leaves
  • Triangular leaf shape

Frequently bought together with Sonnenerde Organic Tomato and Vegetable Soil, 20 l

Kokopelli Organic Spinach ‘Matador Viking’, 10 g CHF 3.43 (CHF 343.00 / kg)
Sonnenerde Organic Tomato and Vegetable Soil, 20 l CHF 18.05 (CHF 0.90 / l)
Total price: CHF 21.48
Description

Spinacia oleracea 'Matador / Viking' is a robust and high-yielding spinach variety that stands out for its excellent resistance to bolting. It delivers tender, aromatic leaves over a long period for use in fresh salads or warm dishes.

Sowing Schedule: February, March, April, August, September, October
Item no.: KO-P2907
Content: 10 g
EAN: 3666778015447
Manufacturer No.: P2907
Where to plant: Outdoors, Cold Frames & Greenhouses
Type of Vegetable: Leafy Vegetables
Available as: pre-measured seed portions
When to Sow: April, August, February, March, October, September
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Association Kokopelli, 7 Route de Sabarat, Foret de Castagnes, 09290, Le Mas D'Azil, France, professionnels@kokopelli-semences.fr, www.kokopelli-semences.fr

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Kokopelli Organic Spinach ‘Matador Viking’

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder