Compo Terrarium Substrate for Adult Animals, 10 l

Terrarium substrate for active and happy reptiles

CHF 11.48 CHF 12.10 -5%

(CHF 1.15 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 l

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 54.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 100% natural pine bark
  • Medium grain size 5–10 mm
  • Retains moisture

Frequently bought together with Oase DuoBoost 5cm, 250 ml

Compo Terrarium Substrate for Adult Animals, 10 l CHF 11.48 (CHF 1.15 / l)
Oase DuoBoost 5cm, 250 ml CHF 20.00 (CHF 80.00 / l)
Total price: CHF 31.48
Description

COMPO Terrarium Substrate creates optimal conditions for medium to large lizards and other demanding reptiles. Its loose structure encourages natural behaviour, allows comfortable burrowing and supports egg-laying. It also ensures consistent moisture regulation and a stable microclimate inside the terrarium.

Directions for use:

  • Loosen the substrate and spread a 5–10 cm layer evenly across the base of the terrarium
  • Ensure animals are able to burrow completely
  • Lightly mist with water if required to achieve the desired humidity level
  • Replace soiled substrate regularly
  • Wear gloves while handling and use as needed for the species
Item no.: CO-2421102
Content: 10 l
EAN: 4008398142117
Manufacturer No.: 2421102
Characteristics: Certified organic
Type of Animal: Hamster, Guinea pig, Rodent, Rat, Reptiles
Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Compo Terrarium Substrate for Adult Animals

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder